СЪДЪРЖАНИЕ
Хора, които упражняват свободна професия са самоосигуряващи се лица или фрилансъри (от английски freelancer).
По смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; и други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
- осъществяват за своя сметка професионална дейност; и
- не са регистрирани като еднолични търговци; и
- се самоосигуряват.
В зависимост от дейността им, те се разделят в три групи:
- Дейността изисква предварителна регистрация: нотариус, адвокат, счетоводител; одитор, частен съдебен изпълнител, лицензиран оценител, експерт към съда и прокуратурата, медицински специалист, застрахователен агент и други;
- Дейността се облага с патентен данък: дърводелец, шивач, фризьор, козметик и други;
- Други: дейци на науката, културата и образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други.
Регистрация
За да извършвате свободна дейност трябва да се регистрирате като специалист, упражняващ свободна професия в Агенция по вписванията, в НАП и ако дейността ви е патентна, в общината.
Регистрацията в Агенция по вписванията и в НАП трябва да стане в 7-дневен срок от началото на дейността ви.
Регистриране в агенцията по вписванията
Регистрация се прави в БУЛСТАТ към Агенция по вписванията (може и онлайн с електронен подпис), в 7-дневен срок от старта на вашата дейност, като подадете заявление лично или чрез пълномощник.
Необходими документи
- Лична карта.
- Заявление. Подава се на място или онлайн – на страница Електронни услуги избирате Подаване на документи за регистрация, промяна на обстоятелствата и заличаване на субекти по чл. 3, ал. 1, т. 9 от ЗРБ.
- Декларация за истинността на посочените от вас обстоятелства в заявлението. Подава се на място или онлайн – на страница Документи избирате Декларация по чл. 9, ал. 4 от Закона за регистър Булстат.
- Бележка за платена такса 10 лв.
- Цената на услугата е съгласно Тарифата на Агенцията по вписванията. За да проверите актуалната цена, на страница Справки изберете Извлечение от Тарифата за държавните такси, събирани от АВ и в таблицата търсете ред Физическо лице – субект на Булстат.
- За плащане следвайте указанията от страница Електронни услуги.
- Документ, доказващ правото ви да упражнявате избраната професия. Може да е диплома за завършено образование, сертификат или други.
След регистрацията, ще получите единен идентификационен код (ЕИК).
Регистриране в НАП
Регистрация се прави след регистрацията в Булстат, в 7-дневен срок от започване на дейността ви, като подадете декларация в офис на НАП по адреса ви по лична карта, че вече сте регистриран като самоосигуряващо се лице. В декларацията посочвате дата на започване на трудова дейност и вид на осигуряване.
Необходими документи
- Лична карта.
- Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Подава се на място в офис на НАП. От връзката можете да изтеглите формуляра с декларацията и да го попълните предварително.
Забележки
- Разходите от дейността ви, както и осигуровките ви са за ваша сметка;
- Ако се осигурявате като упражняващ свободна професия, то не може да бъдете търговци и/или юридически лица.
Регистриране в общината
Ако дейността ви е патентна (дърводелец, шивач, фризьор, козметик и други) трябва да подадете Декларация за патент по чл. 61 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) във вашата община. Може да изтеглите формуляра с декларацията и да го попълните предварително.
Срокове
До 25 число на месеца подавате:
Декларация образец №1 „Данни за осигуреното лице”и плащате осигуровки за предходния месец. Пример: До 25 март декларирате и заплащате дължимите осигуровки за февруари.
Декларация образец 6 „Данни за дължимите осигурителни вноски” по Наредба № Н-13 от 2019 г. Подава се:
- от самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО един път годишно;
- в срока на подаване на годишната данъчна деклереция.
Вижте повече информация в Осигурявам се сам
До 30 април, 31 юли и 31 октомври подавате декларация за дължими данъци (по чл. 55 от ЗДДФЛ) за авансов данък и плащате данъка.
От 10 януари до 30 април на следващата година подавате годишна данъчна декларация (по чл. 50 от ЗДДФЛ) плащате данъка. С нея се прави изравняване на дължимите осигуровки и данъка, съобразно облагаемия доход през годината.
Данък
Облагането с данъци е различно за всяка дейност:
Когато дейността е патентна, се облага с патентен данък по Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).
Когато дейността не е патентна, се плащат данъци по Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ). Вижте Данък върху доходите на физическите лица.
Размерът на данъка е 10%. Определя се след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността и платените през тримесечието осигуровки.
Нормативно признатите разходи са 25 %, а ако сте журналист или деец на науката, културата или образованието - 40%.
Пример:
Ежемесечният ви доход е 1500 лв., а за тримесечие, 4500 лв. Осигурявате се върху 1000 лв. и плащате осигуровки 27.8 %. Нормативно признатите разходи са 25 %.
За да определите авансовия си данък за тримесечието следва да извадите от 4500 лева признатите разходи (1125 лв) и платените осигуровки за трите месеца (1251 лв).
4500 -1125 – 1251 = 2124
Данъчната основа е 2124 лв. Тя се облага с авансов данък от 10 %. Дължимият авансов данък е 212.40 лв.
Осигуровки
Като самоосигуряващо се лице, задължително се осигурявате за:
- държавно обществено осигуряване;
- допълнително задължително пенсионно осигуряване;
- здравно осигуряване.
По желание може да правите осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство.
Всяка година от 01 до 31 януари може да променяте вида на осигуряването си за съответната календарна година.
Дължите осигуровки само за периода, в който упражнявате дейност. В случай, че сте преустановили за кратко или продължително време вашата работа, вие следва да подадете в НАП Декларация за прекъсване на дейността.
Вижте още: Осигурявам се сам
Регистрация по ДДС
Трябва да се регистрирате по ДДС ако вашият доход достигне 50 000 лв или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. Вижте ДДС в България.
По желание може да направите доброволна ДДС регистрация. Препоръчваме сериозно да претеглите плюсовете и минусите според дейността на фирмата, прогнозни печалби и други. Вижте Регистрация по ЗДДС.
Наемане на служители
Имате право да наемате служители, както на трудов, така и на граждански договори.
Касови бележки
Не сте длъжни да имате касов апарат и да издавате касови бележки. За доходите придобити от вас е задължително да издавате документ за отчитане на приходи.
Вижте: Фискални устройства, СУПТО и е-магазини и Документи за продажба и сторно операции